„Fatalna sława” – Wendy Holden

fatalna_sława_wendy_holdenCzy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak wygląda życie gwiazd od kuchni? Jesteście zafascynowani licznymi stronami internetowymi poświęconymi celebrytom albo czasopismami, które tylko czekają aż któraś ze sławnych osobistości popełni gafę? Czy sławy kreują się na kogoś innego niż są w rzeczywistości, czy to dziennikarze przekształcają, koloryzują ich rzeczywistość i tworzą swoją własną wersję, by wybić się i wyróżnić na tle innych osób z branży? Te i inne kwestie są poruszane w książce „Fatalna sława” Wendy Holden.

„Fatalna sława” to barwna, lekka i humorystyczna opowieść o kulisach sławy. To fantastyczna lektura, w której można znaleźć cały przekrój różnych osobowości, z których jedne będą przez Was podziwiane, inne polubicie, innych będzie Wam żal, a jeszcze inne wzbudzą niechęć. Cała akcja rozgrywa się w świecie dziennikarstwa, wydawców, książek i ich autorów.

Treść książki kręci się wokół odmiennych światów kilku głównych bohaterów, których losy przeplatają się lub toczą obok siebie równolegle. Każdego z nich poznajemy na jednym z ważniejszych wydarzeń wydawniczych – festiwalu ST Merrion. Trzy pary oczu, trzy odmienne punkty widzenia i… zupełnie inne wersje wydarzeń.

Pierwszą osobą, jaka się pojawia jest Grace Armiger, będąca ściśle związana z branżą wydawniczą. Na co dzień zajmuje się promocją w mediach mniej znanych autorów. Jest osobą, która w sposób racjonalny stara się wytłumaczyć wszystkie niepowodzenia ludzi z bliskiego otoczenia, zwłaszcza błędów dotyczących jej chłopaka Siona, którego broni mimo licznych ostrzeżeń, ze strony rodziny i znajomych. Po nieplanowanej nocy spędzonej z jednym z klientów, których akurat promuje, Henrym Moonem, targają nią wyrzuty sumienia i unika go z obawy przed głębszym uczuciem….

Tajemniczy Henry Moon jest podróżnikiem, który spisał swoją najdłuższą wyprawę w karierze tytułując ją „Ssanie kamieni”. Jest to kolejna osoba, która w książce pierwszy raz pojawia się na festiwalu ST Merrion. Mimo licznych porażek, niepochlebnych recenzji i pogardy ze strony „ludzi z branży” nie poddaje się i nadal przy pomocy Grace usiłuje pokazać publiczności swoją twórczość.

Ostatnia para oczu obserwująca wydarzenia na ST Merrion należy do Blindy Black – dziennikarki „Globe”, marzącej o spotkaniu kogoś sławnego i bogatego, kto się z nią ożeni i wprowadzi w świat znanych osobistości. Tak postawione cele stara się osiągnąć wszelkimi możliwymi sposobami, niekoniecznie zgodnymi z normami moralnymi.

Te trzy osoby, jakże od siebie różne czasem nawet nie mają świadomości swojej obecności w tym samym miejscu. Jednak jest ktoś, kto łączy ich wszystkich – sprzątaczka, młoda emigrantka o europejskich korzeniach. W jaki sposób ta młoda dziewczyna wpłynie na los kilku osób?

Cała trójka głównych bohaterów spotyka się na rozdaniu „nagród” za najgorzej napisaną scenę erotyczną… „Fatalna sława” to lekka powieść, z dużą dawką humoru i dowcipnych dialogów, które nie jednego mogą przyprawić o głośny atak śmiechu. Dzięki tej lekkości treści i języka jest na tyle wciągająca, że trudno było mi się od niej oderwać aż do ostatniej strony.

Okładka: Lubimyczytać.pl