„Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży” przez Feliksa Konecznego

dzieje Polski opowiedziane dla młodzieżyWśród młodych ludzi często można usłyszeć opinię, że nie lubią uczyć się historii bo.. jest nudna. Wydawnictwo Zysk i S-ka swoją najnowszą publikacją udowadnia, że nic bardziej mylnego. Zaprasza wszystkich śmiałków w pasjonującą podróż w czasie po meandrach polskich dziejów. 

Feliks Koneczny zebrał w jednej książce całą historię państwa polskiego – od „zarania dziejów”. W barwny, plastyczny sposób opisał  czasy Kazimierza Wielkiego, bitwę od Grunwaldem, rozbicie dzielnicowe, a także potop szwedzki czy rozbiory Polski. W bardzo przystępny sposób przybliżył sylwetki władców owianych legendą: Jana III Sobieskiego, Mieszka I czy Tadeusza Kościuszki. Pokazał, że byli normalnymi ludźmi, z wadami i zaletami, jak każdy z nas.

Zachował swobodny tok narracji, co bardzo ułatwia odbiór lektury. Jego sposób pisania przywiódł mi na myśl esej — lekki, niewymuszony ton i odpowiednio dobrane słownictwo czynią z „Dziejów Polski…” naprawdę dobrą lekturę dla młodzieży.   

Historia dla każdego

Myślę, że gdyby młodzież zamiast z nudnych podręczników do historii czerpała wiedzę z „Dziejów Polski” to dużo łatwiej zapadałaby im w pamięć historia naszego państwa. Każdy rozdział został ozdobiony ilustracjami Mikołaja Kamlera, które już od pierwszej chwili przykuwają uwagę czytelnika. Trudniejsze słowa zostały umieszczone w ramkach, z boku tekstu słownego, co sprawia, że od razu wiemy o czym czytamy i nie musimy szukać odpowiedniego przypisu gdzieś na końcu strony. Ponadto na początku każdego rozdziału autor wspomina hasłowo, czego dany rozdział dotyczy.

Na końcu książki znajduje się spis monarchów Polski wraz z oznaczeniem lat ich panowania, co pozwala uporządkować wiedzę. Władcy zostali również podzieleni na dynastie, z których pochodzili — zabieg ten ułatwia lekturę zawiłych niekiedy drzew genealogicznych polskich królów.

A więc uczmy się. Oto ostatnie słowo na przyszłość. Im więcej będzie w Polsce ludzi wykształconych, tym świetniejsza czeka Polskę przyszłość.   


Za egzemplarz recenzencki dziękujemy:

logo_zysk_krzywe8001