Boże Narodzenie w nieco halloweenowym klimacie, czyli „Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne” Anety Jadowskiej

Wiele słyszałam o twórczości Anety Jadowskiej, nigdy jednak nie miałam okazji, by sięgnąć po jej książkę i wyrobić sobie własne zdanie. Gdy ukazał się wydany przez Nią zbiór opowiadań „Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne” i gdy zobaczyłam okładkę wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć. Czy książka spełniła moje oczekiwania? 

Aneta Jadowska znana jest przede wszystkim z cyklu o Dorze Wilk – wiedźmie i policjantce w jednej osobie. Fani fantastyki z pewnością bardzo dobrze znają jej nazwisko. Ja dopiero rozpoczęłam swoją przygodę z twórczością Jadowskiej i wiem, że zostaniemy ze sobą na dłużej. Skoro tłem akcji kilku z nich jest Thorn, czyli magiczny odpowiednik Torunia, miasta, które kocham miłością bezgraniczną, nie mogę dłużej nie znać twórczości tej genialnej pisarki.

Czas między dynią a jemiołą

Każde z opowiadań zostało umiejscowione w świecie, który znamy. Przypomina podróż  w czasie – odwiedzamy starych znajomych i dowiadujemy się, co się u nich dzieje. Opisane historie rozgrywają się w różnych okresach, lecz ta czasowa rozbieżność nie wpływa negatywnie na odbiór tekstu. Bardzo łatwo zorientować się, o co w danej historii chodzi i w jakim czasie się ona toczy.

Końcówka roku, okres od Halloween do sylwestra. Magiczny czas między dynią a jemiołą. Brzmi ciekawie? A to dopiero początek. Dora Wilk, Nikita, Witkacy, Karma, Malina, Roman, Baal i inni przybywają z nowymi historiami. Każda z nich jest inna, lecz tak samo dopracowana i wciągająca. Czyta się je jednym tchem. Aneta Jadowska, jak na mistrzynię przystało, nie zwalnia tempa ani na moment i daje z siebi 200% normy.

Opowiadania ze świata Thornu

Szata graficzna opowiadań Dynia i jemioła to prawdziwy majstersztyk. Wszystko zostało dokładnie przemyślane i wykonane precyzyjnie, ze smakiem i poczuciem humoru. Okładka, wyklejka, ilustracje wewnętrz książki – wszystko jest ze sobą ściśle połączone, idealnie dopasowane do treści, z nawiązaniami do współczesnej kultury masowej. W tej książce zachwyciło mnie absolutnie wszystko. Wydawnictwo SQN i Aneta Jadowska wydało książkę idealną.


Za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu: