Pierwsze kroki w świecie inżynierów

Nauki ścisłe są niewątpliwą przyszłością. Ukończenie studiów inżynierskich to dla wielu osób otwarcie wielu drzwi. Ale zainteresowania dziedzinami z tego obszaru zaczynają się kształtować znacznie wcześniej. Jeżeli widzicie, że Wasze dziecko ma umysł ścisły, lubi eksperymentować i wszystko sprawdzać, koniecznie podsuńcie mu „Myśl jak inżynier. Projekty techniczne dla młodych bystrzaków” Camille McCue.

Od razu na wstępie chcę podkreślić, że nie jest to książka dla każdego. Humaniści chyba od razu uciekną, za to ci, którzy interesują się naukami ścisłymi przepadną bez reszty! Z tym tytułem będzie można za pomocą przedmiotów życia codziennego i pozornie prostych projektów wkroczyć w świat prawdziwej inżynierii. Fascynujące odkrycia i obszerne wyjaśnienia sprawią, że zainteresowania będą jeszcze bardziej rozbudzone.

Zrealizuj swój pierwszy inżynierski projekt

Sama książka nie jest gruba. Zawiera oczywiście wstęp i rozdział poświęcony pojęciu inżynierii i najważniejszym sprawom, które się z nią wiążą. Dalej przechodzimy do konkretów, czyli projektów z różnych dziedzin inżynieryjnych. Razem z tą książką można przeprowadzić symulację lądowania na Marsie, zweryfikować wytrzymałość mostu, zaprojektować i zbudować most z makaronu, czy zaprojektować i zrobić kask kosmity. Właściwie każdy projekt wnosi nową wiedzę i przydatne w przyszłości informacje. Dla mnie interesujący jest jeszcze dodatek, który stanowi podpowiedź dla rodziców, gdzie można kontynuować rozwój inżynierskiej pasji. Są tam wpisane różne strony internetowe, z których część sprawdziłam i uważam, że są warte uwagi. Na koniec dla zachęty przytoczę krótki cytat ze wstępu i zamieszczam zdjęcia.

„W świecie inżynierii czeka na Ciebie mnóstwo poważnych wyzwań: lepsze wykorzystanie energii słonecznej, opracowanie nowego rodzaju środka transportu, zabezpieczenie cyberprzestrzeni, sporządzenie lepszych leków, zapewnienie ludziom odpowiedniej ilości zdatnej do picia wody, wyposażenie komputerów w funkcje typowe dla mózgu, wymyślenie nowych metod nauczania i ulepszenie rzeczywistości wirtualnej. Nigdy nie jest za wcześnie na wkraczanie w ten świat, więc zakasz rękawy i zacznij działać jak młody inżynier”!


Za książkę do recenzji dziękujemy: