E-Learning – inspiruj się i rozwijaj.

e-learningJedną z największych zalet naszych czasów jest możliwość kształcenia się przez Internet. Uwielbiam rozwijać się na własną rękę, poszerzać horyzonty i próbować nowych rzeczy. Nigdy nie mam dosyć! W dobie Internetu możemy sięgać po znacznie więcej niż kiedyś. Jeśli chcecie, aby Internet służył Wam do czegoś więcej niż sprawdzenia poczty, Facebooka oraz newsów na Pudelku, spróbujcie darmowych platformom e-learningowych.

„Jest bowiem w człowieku dziwna jakaś ciekawość i chęć badania rzeczy nieznanych.”

„Przypadki Robinsona Crusoe” Daniel Defoe

Jedną z moich ulubionych platform e-learningowych jest Coursera, którą cenię za interesujące kursy i nietuzinkowych wykładowców, którzy potrafią zaczarować słuchaczy z całego świata. Kursy są w formie materiałów wideo, do których dołączona jest bibliografia oraz dodatkowe źródła informacji dla bardziej dociekliwych, a także quizy i testy sprawdzające wiedzę kursantów. Dostępne są też fora dla uczestników kursów, gdzie mogą podyskutować o najnowszym wykładzie lub po prostu porozmawiać i poznać się.

Dlaczego warto uczyć się na Courserze?

 1. Dzięki tej stronie możecie „studiować” na najlepszych światowych uczelniach i posmakować nowoczesnych metod nauczania. Najlepsze uczelnie z USA, Kanady, Europy i Azji w zasięgu ręki za pośrednictwem jednej platformy edukacyjnej.
 2. Coursera jest darmowa. Brzmi jak prezent pod choinką, prawda?
 3. Apetycznie podana wiedza. Jeśli macie negatywne doświadczenia z okresu studenckiego, kiedy często zdarzało się Wam zasypiać na wykładach z nudów, to gwarantuję Wam, że profesorowie, którzy podjęli się robić kursy na Courserze nie rozczarują Was. Są specjalistami i pasjonatami w swoich dziedzinach, więc mówienie o tym, co ich naprawdę interesuje jest dla nich niewątpliwą przyjemnością i bez problemu zarażają swoich słuchaczy swoim entuzjazmem i kreatywnym podejściem.
 4. Szeroka oferta edukacyjna – absolutnie każdy znajdzie tutaj z obszaru kariery zawodowej lub osobistych zainteresowań. Wciąż powstają nowe kursy, więc jeśli teraz nie znajdziecie czegoś naprawdę interesującego, warto odwiedzić stronę za kilka tygodni i sprawdzić czy nie pojawiło się coś nowego.
 5. O wysokim poziomie nauczania świadczy też możliwość zdobycia certyfikatu (tylko to jest na platformie odpłatne) – po odbyciu całego kursu można otrzymać certyfikat z pieczątką świetnego zagranicznego uniwersytetu oraz podpisem profesora. To świetna opcja dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy, które chcą nadrobić brak doświadczenia zawodowego i zabłysnąć w oczach przyszłego pracodawcy.

Poniżej polecam Wam strony podobne do Coursera.org:

Courserę polecam osobom, które znają angielski przynajmniej w stopniu średnio-zaawansowanym, niemniej jednak wiele kursów posiada polskie napisy (można też włączyć angielskie, co również ułatwia zrozumienie). Jeśli macie pewne obawy przed barierą językową, polecam Wam odwiedzić polski portal e-learningowy – Akademia PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości). Jest to również platforma bezpłatnego nauczania z różnych dziedzin zawodowych, która jest największą polską tego rodzaju stroną internetową.

Dla mnie Internet odegrał również ogromną rolę, jeśli chodzi o naukę języków obcych, zwłaszcza angielskiego, którego uczyłam się dla przyjemności, godzinami śledząc fora internetowe, portale nauki angielskiego, słowniki i tezaurusy. Jak się uczyć angielskiego w sieci?

 1. BBC – fantastyczne i rzetelne źródło jeśli chodzi o naukę angielskiego. Można tam słuchać angielskich stacji radiowych on-line oraz podcastów, czytać o najważniejszych wydarzeniach ze świata po angielsku, ale dla osób chcących się uczyć języka najbardziej praktyczny wydaje się dział „Learning English”.
 2. W trakcie nauki przydadzą się zagraniczne słowniki, takie jak Wordreference oraz Thesaurus. Ten pierwszy dostarczy wyczerpujących definicji oraz tłumaczeń poszukiwanych wyrazów, a drugi pokarze Wam również synonimów oraz antonimów, a także posiada wyczerpujący słownik wyrazów DictionaryCambridge również posiada słownik i tezaurus w jednym.
 3. Skoro jesteśmy przy słownikach… Mamy sporo dobrych polskich słowników internetowychLingDikiDictPons. Jeszcze do niedawna mogłabym polecić Megaslownik.pl, jednak niedawno serwis przestał istnieć. Z tych, które wymieniłam polecam zainteresować się Diki, który oprócz słownika oferuje również anglojęzyczne podcasty tematyczne, w tym poświęcone nauce angielskiego.
 4. Podczas nauki słówek można korzystać z metody fiszek – również w Internecie. Moją ulubioną platformą do nauki słówek jest strona Memrise.com. Można tam się uczyć nie tylko angielskiego, ale też innych języków (również tych mniej popularnych), znajdziecie tam też kursy z takich dziedzin jak: sztuka, historia, matematyka, i inne.
 5. Internet umożliwia kontakt z anglojęzyczną osobą. PenPals – dzięki globalnemu zasięgowi sieci, możemy komunikować się z osobami z drugiego końca świata, za pośrednictwem e-maili, czatu oraz wideorozmów. Są w Internecie platformy, na których znajdziecie ludzi, którzy chętnie podejmą z Wami korespondencję: Interpals czy PenPal World. Moja przygoda z korespondencją z osobami zza granicy zaczęła się wiele lat temu, kiedy namiętnie wymieniałam maile z dziewczynką z Japonii. Do tej pory korespondowałam już z osobami z Singapuru, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Tanzanii, Chin, USA, Niemiec… Świat w Internecie jest malutki, a zagraniczne podróże za pośrednictwem sieci nic nie kosztują.
 6. Blogi obcojęzyczne/blogi poświęcone nauce języka. Regularna lektura blogów w obcym języku oswaja nas z nim i mimochodem przyswajamy struktury gramatyczne, czasy, itp. Z polskich blogów poświęconych nauce angielskiego, polecam Wam „I Dig English”, prowadzonego przez przesympatyczną Karolinę – od wielu lat uczy tego języka, który jest jej największa pasją.
 7. Wideoblogi/filmy obcojęzyczne. Zapomniałabym o jednym z największych źródeł: YOUTUBE.com. Znajdziecie tam wszystko: kanały poświęcone nauce języków, sztuce, rozwojowi osobistemu, porady i wskazówki. Polecam oglądać dostępne filmy po angielsku, wywiady obcojęzyczne z uluionymi aktorami/piosenkarzami, ciekawe wideoblogi po angielsku. Na pewno każdy znajdzie tam coś, co go interesuje.
 8. Obcojęzyczne portale informacyjne. To jest szczególnie istotne dla osób, które planują zdawać językowe egzaminy – na nich sprawdza się nie tylko znajomość słownictwa oraz gramatyki, ale też zorientowanie w bieżących wydarzeniach. Poniżej prezentuję Wam kilka najważniejszych anglojęzycznych portali:

Nauka języków, samorozwój, rozwijanie zainteresowań oraz poszerzanie horyzontów powinno być dla nas przygodą i przyjemnością. Stosując różnorodność dostępnych narzędzi oferowanych przez portale internetowe z pewnością unikniemy nudy, a „muszę” zamieni się na „chcę”. Powyższe przykłady rozwoju to tylko ułamek tego, czego możemy się nauczyć w Internecie. Gdyby nie Internet oraz platforma Youtube, prawdopodobnie nigdy bym się nie dowiedziała, że wizaż jest moją największą pasją, a malowanie kobiet sprawia mi niewyobrażalną frajdę. Ładnych parę lat temu, oglądając makijażowe filmy instruktażowe myślałam ze zdumieniem „Jak one to robią?” i wydawało mi się, że nigdy w życiu nie będę tak potrafiła. Jednak tak mi się to spodobało, że postanowiłam spróbować otworzyć na mojej twarzy ulubione makijaże znalezione w Internecie. Jak doszłam trochę do wprawy zaczęłam malować buzie moich koleżanek. Potem poszłam do pracy, a pierwsze zarobione pieniądze zainwestowałam w kurs zawodowy i zostałam dyplomowaną wizażystką i nadal rozwijam swoją pasję.

Internet traktuję jako niezwykle cenne źródło inspiracji – nie wszystko jest wartościowe i trzeba się nauczyć oddzielać ziarno od plew, a przy tym pamiętać, że Internet to niesamowity złodziej czasu. Ogólnie jednak rzecz ujmując Internet i specjalistyczne platformy oraz portale to uchylona furtka na świat i to od nas zależy, którą z dróg chcemy podążać.